Każda osoba pisząca wiersze z pewnością zastanawia się, gdzie je publikować, aby przetrwały jak najdłużej. Jeśli i Ciebie dotyczą te rozmyślania, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, dzięki którym Twoja poezja zachowa się na długie lata.
Dysk twardy lub pendrive
To dość bezpieczne rozwiązanie, jeśli chcesz pozostawić swoje dzieła tylko dla siebie. Albo po prostu mieć ich kopie na dodatkowym nośniku. Dysk twardy lub pendrive umożliwiają łatwy dostęp do plików tekstowych. Przy okazji możesz je edytować w dowolnej chwili. Minusem jest jednak fakt, że takie nośniki mogą ulec uszkodzeniu.
Klasyczne notatniki i dzienniki
Możesz postawić na tradycyjne rozwiązanie, czyli zapiski na papierze. Wybierz więc elegancki notatnik lub dziennik z twardą oprawą. Jeśli lubisz pisać ręcznie, to strzał w dziesiątkę. Takie rozwiązanie cechuje trwałość, brak zależności od technologii oraz osobisty charakter. Oczywiście istnieją również minusy tego rozwiązania. Zgubienie notatnika, w którym znajdują się wszystkie Twoje wiersze, wiąże się z ich bezpowrotną utratą. Papierowy nośnik cechuje też podatność na zniszczenie. Mimo wszystko zawsze warto wykonać kopie swoich dzieł.
Chmura internetowa
To jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Serwisy jak Google Drive, Dropbox, OneDrive pozwalają przechowywać pliki online. Dzięki temu masz do nich dostęp w dowolnym miejscu i czasie, a przy tym otrzymujesz automatyczną kopię zapasową. Tablety Apple, laptop czy PC – z każdego urządzenia możesz zajrzeć do swoich plików. Dodatkowo masz pewność, że nie stracisz ich w wyniku awarii sprzętu.
Warto regularnie synchronizować pliki – zapisuj najnowsze wersje wierszy. Dobry pomysł to też zapisanie wierszy także w innej chmurze. Wśród wad należy wymienić konieczność posiadania konta w danym serwisie, a przy tym dostępu do internetu w chwili, w której chcesz zajrzeć do swoich plików.
Strona internetowa lub blog
Jeśli chcesz dzielić się swoją twórczością, blog lub własna strona internetowa to dobry wybór. Dzięki nim Twoje wiersze będą zawsze dostępne online, a przy tym zyskujesz możliwość budowania własnej społeczności. Bloga możesz założyć na platformach takich jak WordPress.com, Blogger, Wix czy Squarespace, które oferują gotowe szablony i łatwe w obsłudze narzędzia. Możesz także publikować na Medium, Tumblr lub Wattpad, gdzie znajdziesz grono odbiorców zainteresowanych poezją.
Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje wiersze będą bezpiecznie oraz łatwo dostępne. Minus to natomiast konieczność poświęcenia czasu na prowadzenie strony oraz ewentualne koszty, jeśli zdecydujesz się na własną domenę i hosting. Oczywiście wykupienie własnej domeny nie jest obowiązkowe, jednak dzięki temu Twoja twórczość będzie traktowana o wiele poważniej. Musisz wziąć pod uwagę, że wszystko to wymaga nieco czasu i znajomości techniki.
Książka lub e-book
Jeśli masz obszerną kolekcję wierszy, pomyśl o ich wydaniu w formie książki – papierowej lub elektronicznej. Taka forma publikacji to nie tylko sposób na zachowanie swojej twórczości na lata, ale także możliwość podzielenia się nią z szerszym gronem odbiorców. Możesz postawić na współpracę z wydawnictwem lub self-publishing.
-
Książka papierowa – piękna i trwała, zapewnia prestiż, jednak wiąże się kosztami druku. Oczywiście możesz wydrukować limitowaną liczbę egzemplarzy i sprzedawać je na własną rękę.
-
E-book – to opcja tańsza, a przy tym łatwiejsza w dystrybucji. Istnieje możliwość udostępnienia e-booka na Kindle, Google Books, Apple Books czy w formie PDF na własnej stronie. To dobry wybór, jeśli chcesz szybko dotrzeć do czytelników na całym świecie.
Płyta CD/DVD
Nie da się ukryć, że płyty CD i DVD są obecnie dość rzadko używane, jednak nadal warto wziąć je pod uwagę, jeśli zamierzasz archiwizować swoje wiersze. Na płytę mogą trafić wiersze w formie plików tekstowych (TXT, DOCX lub PDF) bądź nagrań dźwiękowych w formacie MP3. Dobrze przechowywane płyty mogą przetrwać lata, jednak wiele nowoczesnych komputerów i laptopów nie ma już napędu CD/DVD. Jeśli Twój komputer się do nich zalicza, taka opcja przechowywania poezji odpada.
Artykuł sponsorowany