Walentynki

Walentynki znane także jako Dzień Zakochanych lub Święto Zakochanych obchodzone są 14 lutego każdego roku. W chrześcijańskiej tradycji Walentynki łączone są z postacią Świętego Walentego, męczennika, który żył w III wieku. Według legendy Święty Walenty został uwięziony za przeciwstawienie się cesarskiemu zakazowi zawierania małżeństw przez legionistów w wieku od 18 do 37 lat. W trakcie pobytu w więzieniu zakochał się w niewidomej kobiecie z wzajemnością, a legenda głosi, że dzięki sile ich uczucia dokonał się cud – dziewczyna odzyskała wzrok. Poruszona tym wydarzeniem jej rodzina przyjęła chrześcijaństwo. Rozgniewany władca rozkazał stracić kapłana, który w przeddzień egzekucji wysłał do ukochanej list pożegnalny, podpisując go słowami: „Od Twojego Walentego”. Święty Walenty został stracony 14 lutego około 269 roku. Tradycja głosi, że to właśnie z tego powodu 14 lutego, w rocznicę jego śmierci, obdarowujemy się miłosnymi kartkami i listami. Według jednej z opowieści, Julia, ukochana Walentego, posadziła przy jego grobie drzewo migdałowe o różowych kwiatach, które do dziś symbolizuje wieczną miłość i przyjaźń.

Pierwotnie święto mogło być związane z rzymskimi Luperkaliami – starożytnym, pogańskim obrzędem płodności obchodzonym 15 lutego. Były to uroczystości ku czci Faunusa, boga lasów i płodności, oraz Romulusa i Remusa, legendarnych założycieli Rzymu. Podczas Luperkaliów składano ofiary i organizowano rytuały mające zapewnić płodność i szczęście.

W średniowiecznej Europie dzień 14 lutego zaczęto łączyć z miłością romantyczną. Według wierzeń był to czas, gdy ptaki zaczynały łączyć się w pary. Najstarsze znane wyznanie miłosne w formie „walentynki” pochodzi z XIV wieku – angielski poeta Geoffrey Chaucer wspomniał o tym w poemacie „Sejm ptasi”. Najstarsza znana  walentynka, która przetrwała do naszych czasów, została wysłana przez Karola, księcia Orleanu, do jego żony Bony. Francuski książę napisał ją podczas pobytu w londyńskiej Tower, gdzie trafił po klęsce w bitwie pod Azincourt w 1415 roku. Spędził w niewoli ponad 25 lat, znajdując ukojenie w tworzeniu poezji, pieśni oraz listów pełnych miłosnych wyznań.

Tradycja świętowania Walentynek zaczęła rozwijać się szczególnie w średniowiecznej Europie, gdy zaczęto je utożsamiać z kultem romantycznej miłości. Popularność święta wzrosła w epoce nowożytnej, zwłaszcza w krajach anglosaskich, a dziś jest obchodzone na całym świecie. W XIX wieku, głównie w Anglii i USA, Walentynki zaczęły nabierać charakteru komercyjnego. Wprowadzono zwyczaj wysyłania kartek miłosnych, a później upominków, takich jak kwiaty i czekoladki. Obecnie święto to jest obchodzone na całym świecie jako okazja do celebrowania miłości i przyjaźni.

Życzenia Walentynkowe

Wiersze na Walentynki

Wiersze walentynkowe

Twoja ocena